poniedziałek, 16 maja 2011

Cesarska perła

Dziś coś wyjątkowego dla każdego miłośnika herbaty, mianowicie biała herbata. Biała herbata jest produkowana na niewielką skalę, ponieważ liście do jej produkcji mogą być zbierane tylko raz w roku, na wiosnę, kiedy krzew camellia sinensis budzi się ze snu zimowego. Jest nazywana białą herbatą ponieważ młode listki, jeszcze nie rozwinięte, nie wytworzyły chlorofilu, który nadaje liściom zielonej barwy. Po zebraniu nierozwiniętych liści i pączków jest poddawana procesowi więdnięcia oraz suszenia.

Cesarską perłę produkuje się w Chinach, ma ona kształt pereł oraz delikatny aromat jaśminu, którym jest naturalnie aromatyzowana. Każda perełka jest ręcznie formowana podczas procesu produkcji.


Po zalaniu herbaty wodą (temperatura nie może być zbyt wysoka, wrzątek musi odstać 5 - 10 minut) perełki wydają dźwięk, coś jakby trzeszczenie. Gdy namokną, zaczynają się rozwijać w piękne listki wydzielając przy tym aromat jaśminu. Po kilku minutach można skosztować pierwszy łyk. Napar ma bardzo delikatny smak, zupełnie inny niż inne gatunki herbaty, jaśminowy, słodkawy, zero cierpkości czy gorzkości. Jej kolor jest jasny, słomkowy. Po wypiciu fusy czekają na wystygnięcie i kolejne zalanie, ponieważ herbaty białe można z powodzeniem parzyć dwu, czy trzykrotnie.

[Po 20 minutach]

Drugie zalanie parzyło się krócej, woda była cieplejsza i napar mocniejszy. Kolor również różni się od poprzedniego, jest ciemniejszy, jasnopomarańczowy. Można odczuć nutę goryczy.

Herbata
Cesarska Perła jest odskocznią od codziennej herbaty, nie piłbym jej codziennie, lecz trzymał na specjalne okazje. Uważam, że wspaniale nadaje się do książki, czy lektury mojego bloga ;) Polecam.

2 komentarze:

  1. Dobry wpis, jeden z lepszych na Twoim blogu. Dopiero zaczynam przygodę z herbatą i szukam wiarygodnych informacji. Czy polecisz Cesarską Perłę początkującemu? ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cesarska perła czy inna herbata, wszystko jedno. Nie uważam, że do jakiejkolwiek herbaty trzeba się przyzwyczajać próbując wcześniej innej. Próbuj wszystkiego po trochu.

    OdpowiedzUsuń