środa, 5 października 2011

Ceylon Nuwara Eliya

Nuwara Eliya jest miastem położonym w środkowej części Sri Lanki na wysokości około 1 868 metrów. Miasto to zostało założone podczas epoki kolonialnej (1846 r.) przez Samuela Bakera - brytyjskiego odkrywcę i wtedy też zostały założone tam pierwsze plantacje herbaty.

Średnia temperatura w Nuwara Eliya wynosi 16 °C i jest oczywiście niższa niż w rejonach położonych na mniejszej wysokości, co sprawia, że herbata z tamtejszych plantacji jest delikatniejsza.

Przejdźmy do tego co najlepsze :)


Przed zaparzeniem
Listki pokruszone - około 0,5 centymetrowej długości, większość ciemna, występują jaśniejsze. Aromat orzeźwiający, lekki.

Po zaparzeniu
po 3 minutowym zaparzeniu listki pokazały swoje kolory: brązowy, zielony, czerwony,
Napar jasny ma jasny czerwono-pomarańczowy kolor. Zapach bardzo przyjemny, ale delikatny.

Jak dla mnie smak nie jest łagodny o czym twierdzi większość opisów sprzedawców. Jest średniej mocy i nie należy jej parzyć dłużej niż 3 minuty, a nawet 2 w zupełności wystarczą. Niewielkie rozmiary listków sprawiają, że szybko się zaparza, a jasny kolor nie sugeruje, że susz oddał już to co dobre do naparu.

Jest to dobra i niedroga herbata, którą z czystym sumieniem mogę polecić nawet wybrednym herbaciarzom.


PS
Ta herbata ponoć dobrze smakuje z mlekiem, niestety nie mam go pod ręką aby to sprawdzić, ale w przyszłości pewnie tego spróbuję, gdyż nie widzę nic złego w dodawaniu mleka do herbaty ;) a Ty?

4 komentarze:

 1. Ja obecnie zapijam się propozycjami herbacianymi w nowym lokalu w Warszawie na szpitalne "t_bar Dilmah" bardzo mi smakują i ogólnie miejsce jest takie bardzo pozytywne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam wszystkie herbaty z mlekiem

  OdpowiedzUsuń
 3. Herbaty w zakresie jakości, są w rzeczywistości w ośmiu klasach. Są to zielona herbata, oolong, czarny, czerwony, biały, żółty, kwiat, i sprężone herbaty.Moja ulubiona herbata to pu-erh dobra na odchudzanie

  OdpowiedzUsuń
 4. "kwiat, i sprężone herbaty" Jak dla mnie to jest tylko forma. Kwiaty to w większości herbaty białe, ale zdarzają się i czarne, więc do jednego worka bym ich nie wsadzał, a tym bardziej jako oddzielny rodzaj. To samo tyczy się herbat prasowanych.

  OdpowiedzUsuń